Koncept vo firemnom vzdelávaní

Firemné vzdelávanie nebýva jednoznačná priorita organizácií. Tou býva produkcia. Firemné vzdelávanie sa zväčša chápe ako preventívne opatrenie na najrôznejšie riziká. Opäť ide najmä o riziká ohrozujúce produkciu.

Produkčným systémom sa venuje veľká pozornosť nie len pri výbere a nasadení, ale aj pri orchestrácií s inými systémami a procesmi naprieč organizáciu.

Zamestnancom sa tiež venuje pozornosť, no agenda je to nepomerne komplikovanejšia a výrazne individuálna. Nemožno sa potom čudovať, že investície do odborného rozvoja nemajú projektové a implementačné zázemie, podobné produkčným systémom.

Výsledkom je veľký počet vzdelávacích aktivít bez kontextu, obrovské množstvo vzdelávacieho obsahu bez jasného využitia, kopec licencií na vzdelávacie služby a softvér.

Ako z toho von? Objem vzdelávacích aktivít, obsahov a riešení sa redukovať neoplatí. Nejakú stratégiu, alebo aspoň usmernenie pre vzdelávanie má každý. Treba všetky tieto vstupy uchopiť a pozrieť sa na ne rovnakým spôsobom ako na produkčné systémy.

Pre dlhodobú udržateľnosť takéhoto systému je vhodné určiť nosný systém, ktorý na seba naviaže ostatné prvky a takto, ich generálne zosynchronizuje s ostatnými prvkami firemného prostredia.

Takýto HUB sa bežne používa pri harmonizácii softvérových riešení a vie efektívne pôsobiť aj pri udržiavaní vzdelávacích nástrojov v organizácii.

Andrej Stančík

Ak máte otázky, zavolajte mi na +421 903 556 725

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

%d blogerom sa páči toto: